Styl boho opanował przede wszystkim modę odzieżową, jednak przy jego rosnącej popularności, udało się wprowadzić go również do wnętrz. Dzięki niemu powstał styl przeciwstawny do minimalizmu i klasyki, ponieważ boho obfituje w rozmaite dekoracje, które decydują o całym charakterze wnętrza. Miłośnicy odważnych połączeń będą z pewnością zadowoleni.
Styl boho ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Przez wielu wnętrza urządzone w ten sposób wydają się zbyt kontrowersyjne. Jednak trudno jest przejść obojętnie obok nich, ponieważ przyciągają wzrok masą kolorów, wzorów i dekoracji. W końcu boho powstało z połączenia elementów etnicznych, cygańskich i hipisowskich. Choć ich połączenie może wydawać się przytłaczające, to w aranżacji potrafią stanowić bardzo ciekawe rozwiązanie.
Jak powstała moda na boho?
Boho ma swoje korzenie w...cyganerii. Sam wyraz "boho" pochodzi od francuskiego określenia "la boheme", czyli cyganeria. Z czasem pojęcie bohema przyjęło znaczenie związane ze swobodą twórczą oraz wolnością twórców. Twórczość przeniosła się wreszcie na odzież oraz do wnętrz. Stąd w boho panują swobodne zasady dobierania i mieszania motywów. Odzwierciedleniem dawniejszej bohemy są obecne aranżacje w stylu boho.
Charakterystyczne cechy stylu boho
Obserwując Instagram i inne portale z inspiracjami, można odnieść wrażenie, że boho kojarzone jest z tkanym ręcznie łapaczem snów, koronkami i wełną, jednak na ten styl składa się znacznie więcej elementów. Boho, zarówno w stroju i we wnętrzach, czerpie inspiracje z motywów cygańskich, etnicznych i hipisowskich. Z powodzeniem można dodać do nich elementy vintage, retro i folkowe.
We wnętrzach w stylu boho znajdą się różnorodne elementy, mogące sprawiać wrażenie przepychu, jednak umiejętnie dobrane kolory i faktury w efekcie dają bardzo przytulne wnętrza. W nich znajdą się kanapy w stylu retro, z obiciami i drewnianymi nóżkami. Mogą to być nowe modele lub stare, znalezione na pchlim targu. Koło takiej kanapy można postawić stolik w nowoczesnym stylu, czyli o prostej formie, a ściany ozdobić ciekawymi plakatami lub…ozdobne, misternie zdobione indyjskie chusty. Ściany mogą mieć intensywne odcienie, a dopełnieniem całości może być dywan – futrzany lub z misternymi wzorami – wedle gustu. Czy takie połączenia mogą mieć miejsce? W boho – owszem! Ten styl pozwala na dowolne połączenia, bez sztywnego trzymania się zasad.
Aranżacje z fantazją i z umiarem
Boho jako jeden z niewielu stylów wnętrzarskich pozwala, by w jednym pomieszczeniu umieścić ulubione motywy i dekoracje, które w jakimkolwiek innym stylu byłyby niedopuszczalne. Tym samym jest to metoda dla odważnych osób, które nie boją się eksperymentów i wiedzą czego chcą. Należy przy tym pamiętać o umiarze. We wnętrzach najważniejsza jest harmonia. Boho, choć rządzi się własnymi prawami, prezentuje się stylowo w przypadku, gdy poszczególne elementy tworzą spójną całość. Między kontrastującymi elementami warto znaleźć elementy spójne, które wyważą aranżację. Dla mniej odważnych, wystarczą pojedyncze ozdoby, które wprowadzą odrobinę klimatu, ale pozostaną w stonowanym klimacie, takie jak poniższa aranżacja: