Lofty, czyli przestrzenne mieszkania o industrialnym charakterze cieszą się coraz większą popularnością. Wyróżniają się unikalnymi aranżacjami i minimalizmem, jednak mimo swojego surowego charakteru są bardzo również przytulne. Dawniej powstawały w nieużywanych zakładach produkcyjnych, jednak dziś można z powodzeniem wprowadzić ten styl do swoich wnętrz
Mieszkania typu loft początkowo urządzane były na terenie starych fabryk, stąd wiele charakterystycznych elementów miało swój początek w starych, poprodukcyjnych wnętrzach, które charakteryzują duże przestrzenie, widoczne elementy konstrukcyjne oraz duże okna. Obecnie mieszkania loftowe urządza się również w starych kamienicach lub nawet w mieszkaniach deweloperskich, a to sprawiło, że z czasem nabrały one przytulnego charakteru, w dalszym ciągu zachowując swój charakterystyczny, chłodny styl. Tak tez powstało wiele pomysłów, umożliwiających zaaranżowanie loftowego wnętrza.
Przestrzeń w małym mieszkaniu
Typowe lofty mają otwarte, duże przestrzenie, w których strefy podzielone są za pomocą mebli. Nie każdy dysponuje takim metrażem, a większość mieszkań ma rozkładowy układ. Jednak wrażenie przestronności można uzyskać za pomocą kilku tricków. Najprostszym sposobem jest użycie jasnych barw. Kolor biały na ścianach i podłodze optycznie powiększa wnętrze. Z pomocą bieli można również świetnie rozświetlić mieszkanie. Typowe lofty posiadają duże okna, sięgające niekiedy wysokości całej ściany. W mniejszych mieszkaniach okna zwykle nie mają takich rozmiarów, dlatego za pomocą jasnych barw można uzyskać pożądany efekt.
Metal, drewno, miedź
Poza bielą, salon należy oświetlić we właściwy sposób. W tym celu warto sięgnąć po sztuczne oświetlenie, ale by pasowało do stylu loftowego, należy właściwie je dobrać. Idealne będą lampy w kolorze czerni, miedzi, srebra lub szarości. W przypadku lamp podwieszanych, najlepiej na długim kablu, natomiast lampy stołowe lub stojące, na metalowych bądź drewnianych nóżkach. Loftowe wnętrza lubią surowe materiały, dlatego najlepszym wyborem, w przypadku lamp wiszących będą takie na długim kablu, natomiast lampy stojące lub stołowe na metalowych bądź drewnianych nóżkach. Same w sobie stanowią efektowną dekorację, oświetlą niewielkie mieszkanie i optycznie je powiększą.
Trochę ocieplenia
Nawet jeśli wnętrza w stylu loftowym charakteryzują się surowością i minimalizmem, warto je w pewien sposób ocieplić, by przebywanie w nich było przyjemne. Podstawą jest wygodna kanapa. Stanowi ona centrum całego pomieszczenia, a żeby komponowała się z całością, warto by jej bryła była prosta, oparta na drewnianych lub metalowych nóżkach. W przypadku kolorów można poszaleć – żółty, czerwony, niebieski, lub jakikolwiek inny wprowadzi do aranżacji energii i będzie doskonałym kontrastem dla monochromatycznego tła. Nieodzowne będą również poduszki lub pled.
Jeżeli chodzi o dobór mebli i dodatków, można nieco poszaleć. Kiedy tło ścian odznacza się surowością, można wybrać różne dodatki. W salonie typu loft idealne będą proste dekoracje, np. z drewna i metalu lub takie w stylu retro, np.. plakaty z napisami stylizowanymi na lata 50-60te, kolorowe wazony (jednak bez ozdób, najlepiej jednolite) oraz metalowe lub drewniane ramki. Natomiast jeśli chodzi o meble, lepiej by pozostały neutralne. Np. regał – warto wprowadzić proste i minimalistyczne. Zamiast bogato zdobionych regałów, wprowadzić proste i minimalistyczne. Mogą być metalowe na wzór magazynowych lub drewniane. Równie dobrym pomysłem będzie drabina z półkami ustawionymi na stopniach.
Nie sposób wspomnieć o cegłach, które również bardzo często spotyka się w loftowych pomieszczeniach. Są one pozostawione w stanie surowym, nieotynkowane w naturalnym, czerwonym kolorze lub pomalowane na biało. Te pomalowane tworzą efekt ciekawej struktury. Jedna i druga opcja wygląda efektownie. Nie znaczy to, że trzeba zdzierać tynk z powierzchni, na rynku dostępne są specjalne płytki imitujące ceglaną ścianę, dzięki której bardzo łatwo uzyskać ciekawy efekt.