Osoby towarzyskie, często goszczące rodzinę lub przyjaciół, z pewnością myślą o zorganizowaniu przestrzeni przeznaczonej specjalnie dla gości. W takim miejscu mogą sobie oni odpocząć i przenocować. Ponadto takie pomieszczenie może okazać się również praktyczne również na co dzień. Jak je urządzić, by spełniało swoje funkcje?
Uniwersalny i przytulny pokój
Aby goście mogli swobodnie nocować u bliskich, powinni...poczuć się jak we własnym domu. Oczywiście nie dosłownie, jednak przytulność jest tutaj kluczowa. Warto, by pokój znajdował się możliwe daleko od kuchni i salonu, by zachować ciszę i prywatność. W tym celu planowanie pokoju gościnnego warto rozpocząć na etapie projektowania domu.
Jako że mogą nocować w nim różne osoby, różniące się gustem, dobrze będzie dobrać neutralne, bezpieczne kolory, takie jak beż, biel, szarość. Za ich pomocą można stworzyć stylowe i praktyczne wnętrza. Urozmaiceniem mogą być kolorowe dodatki w postaci firanek, żaluzji (które dodatkowo zapewnią prywatność) lub dywan.
Łóżko jako centrum
Na charakter pomieszczenia bardzo często mają wpływ meble. W przypadku pokoju gościnnego należy pamiętać, by znalazło się w nim wygodne łóżko z nowym, wygodnym materacem, który należy również regularnie odświeżać, nawet jeśli na co dzień nie jest używany. Najlepszym wyborem będzie łóżko dwuosobowe, pozwalające przenocować nawet 2-3 osobom, zwłaszcza, jeśli goście przyjeżdżają z dziećmi. Jednak jeśli metraż pokoju na to nie pozwala, idealną alternatywą będzie rozkładana sofa bądź narożnik.
Mając już łóżko, można dobrać pozostałe elementy wyposażenia: z pewnością przyda się szafka nocna, a także stolik i jeśli to możliwe – krzesło lub fotel. Niektórzy mogą docenić niewielkie szafy lub komody, w których na czas wizyty można przechować rzeczy. W takiej szafie lub komodzie może znajdować się również świeża pościel i ręczniki specjalnie dla gości.
Subtelne dekoracje i praktyczne dodatki
Dopełnieniem całości mogą być dekoracje, takie jak obrazki na ścianach, figurki, świeczki, lustro. Miłym gestem dla gości będzie wazon z kwiatami, postawiony na czas ich przyjazdu. Jedno małe ale – w pokoju gościnnym lepiej nie zostawiać prywatnych przedmiotów, jak np., zdjęć, a już na pewno nie należy traktować go jako magazynu na niepotrzebne rzeczy lub te niemieszczące się w innych pokojach.
Pokój może jednak okazać się przydatny na co dzień, gdy nikt w nim nie nocuje. Jak już wspominaliśmy, w komodzie lub szafie można trzymać dodatkową pościel i ręczniki. Może być również traktowany jako dodatkowe pomieszczenie dla relaksu, np. czytania książki lub oglądania telewizji (dlatego warto również zamieścić telewizor w pokoju, docenią to również sami goście)
Mając już pokój gościnny należy pamiętać o dbaniu o niego. Zwykle nie jest to pomieszczenie do codziennego przebywania, dlatego konieczne jest wietrzenie pokoju oraz regularne sprzątanie. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość i pozwoli uniknąć gruntownego sprzątania na wypadek gości, a już szczególnie tych nieplanowanych.