Skórzane meble uważane są za wyjątkowo eleganckie i wytworne. Ich niezaprzeczalną cechą jest trwałość i ponadczasowość – bez względu na zmieniające się trendy skórzany komplet wypoczynkowy zawsze prezentuje się efektownie. Z wiekem nabiera charakteru, a jego wartość wzrasta. Bywa, że skórzane meble postrzegane są jako trudne w aranżacji, co nie jest prawdą, ponieważ odnajdą się one w wielu ciekawych wnętrzach.
Ogromny plusem mebli skórzanych jest ich uniwersalność, co przydaje się podczas całkowitych zmian aranżacji, ponieważ nie będzie konieczności zakupu nowego wypoczynku. Ponadto są łatwe w utrzymaniu w czystości, dzięki czemu ich stan pozostaje niezmienny przez lata. Dodatkowo jako jedyne meble zyskują szykownego charakteru, mimo upływu czasu. Są również łatwe w utrzymaniu i nadają się dla alergików.
Najbardziej klasyczny model kanapy – model Chesterfield - masywny, o szerokich, komfortowych siedziskach, z wysokimi podłokietnikami i oparciami, pikowaną tapicerką. Wydaje się, że najlepiej pasowałby do mieszkania, w którym mieszkał literacki detektyw Holmes oraz jego przyjaciel i wspólnik, doktor John Watson. Czy to oznacza, że skórzana kanapa pasuje jedynie do wnętrz w angielskim stylu lub retro? Niekoniecznie, odnajdzie się ona w wielu innych, nowoczesnych wnętrzach.
Styl industrialny
Skórzana kanapa idealnie wpasuje się w aranżację w stylu industrialnym, który jest połączeniem elementów minionej epoki, wykorzystującym naturalne materiały, takie jak skóra i drewno, wydanej w nowoczesnej oprawie z metalu i szkła. Charakterystyczne dla industrialnego wnętrza są ceglane, surowe ściany, na tle których komponują się dodatki. Najczęściej są one w kolorze czarnym, lub białym - kontrasty mają tu decydujące znaczenie. Dlatego idealnym wyborem będzie kanapa w ciemnym kolorze.
W industrialnym wnętrzu kanapa ze skóry sama w sobie stanowi mocny element dekoracyjny, który przyciąga wzrok. Na tle surowych ścian wygląda efektownie, a zarazem przytulnie, ponieważ w otoczeniu metalowych i drewnianych dodatków miękkie obicia kanapy sprawiają wrażenie bardzo komfortowych.
Styl loftowy
Mieszkania typu loft charakteryzują się dużą powierzchnią, wysokimi oknami, dzięki którym wnętrze jest doskonale oświetlone, a także otwartą, dużą przestrzenią, na której powierzchnie użytkowe wyznaczane są przez meble, tworzące podział na poszczególne partie mieszkalne. Typowe również są widoczne instalacje, drewniane belki, beton. Loftowy styl powstał poprzez wykorzystanie elementów wyposażenia magazynowego a także aranżowania przestrzeni mieszkalnych w dawnych zakładach produkcyjnych.
Dobór mebli i dodatków jest dokładnie przemyślany - każdy przedmiot spełnia daną funkcję i mają swoje określone zastosowanie. Takie rozwiązania pozwalają zachować równowagę i przestrzenność. Nie znaczy to jednak, że nie można pokusić się na oryginalny dodatek. Może nią być właśnie skórzana kanapa.
Jako że mieszkania loftowe są dobrze oświetlone, to też można pokusić się o wstawienie skórzanej sofy w ciemnym kolorze. Dzięki temu wnętrze nabierze elegancji.
Styl skandynawski
Moda na skandynawski styl trwa i nic nie wskazuje na to, żeby miała szybko minąć. Typowe dla tego stylu są proste formy, dodatki w minimalistycznej formie i zharmonizowane kolory, które całości wnętrza dodają świeżości i przejrzystości. Przeważają w nim naturalne materiały, przede wszystkim drewno i tkaniny nawiązujące do estetyki północnego folkloru.
Skórzana kanapa rzadko łączona jest z tego typu wnętrzem, jednak tym bardziej jest to sposób na urozmaicenie salonu i nadanie mu oryginalności. Warto czasem odejść od tradycyjnej kanapy z tekstylną tapicerką, która dominuje w skandynawskim salonie. Ponadto naturalny materiał takiego zestawu wypoczynkowego idealnie wpisuje się w prostotę i minimalizm typowe dla skandynawskiej estetyki.
Typowe dla wnętrz w skandynawskim stylu są aranżacje sprawiające wrażenie przestronności a zarazem przytulności. W tym wszystkim skórzana kanapa może przyciągać wzrok, jednak warto złagodzić jej wizerunek za pomocą poduszek i miękkiego pledu.