Urządzamy salon w stylu glamour
Przez długi czas w trendach wnętrzarskich było spokojnie i monotematycznie. Wspólnymi mianownikami wszystkich sezonów była prostota, minimalizm i oszczędność form. Meble miały być w geometrycznych kształtach, ściany pokryte farbą w stonowanych kolorach, a fronty szafek pozbawione dekoracyjnych uchwytów, najlepiej gładkie z połyskującym wykończeniem. To dobry moment, aby nieco podkręcić klimat i otworzyć drzwi do salonu już przez długi czas pukającej do nich pełnej blasku elegancji. Powieje luksusem i będzie na bogato, odbędziemy inspirującą podróż do minionych epok i nie oprzemy się pokusie udekorowania salonu większą ilością dodatków. Będą pikowane sofy, ludwikowskie szezlongi, duże lustra, kryształowe żyrandole…będzie po prostu glamour.
Blask, czar i elegancja – z dala od uniwersalnej prostoty
Styl glamour narodził się wraz z rozwojem przemysłu filmowego w USA. Jego korzeni należy doszukiwać się więc na wielkim ekranie, ale też na czerwonym dywanie. Gwiazdy nie stroniły od bogactwa w stylizacjach, każda chciała błyszczeć najjaśniej. Podobną stylistykę można było podziwiać w filmach, a potem także w prywatnych domach zamożnych osób, które mogły sobie pozwolić, aby ozłocić swoje cztery kąty. Pełne splendoru wnętrza przeszły jednak na przestrzeni lat ogromną metamorfozę. Zachowano ich nieposkromiony blask, wysublimowaną elegancję i szyk, jednak styl glamour stał się bliższy naszym czasom. Wyznaczono granicę między luksusem i kiczem, która jednak jest niezwykle cienka. W stylu glamour nie ma miejsca na uniwersalną prostotę. Ma być to wnętrze nawiązujące do Złotej Ery Hollywood.
Kontrastowe wnętrze
W stylu glamour nie brakuje zarówno pastelowych, jak też mocnych kolorów. Znajdzie się też miejsce na stonowane barwy, które niekiedy mają za zadanie uspokajać wyrazistą aranżację. Styl glamour kojarzymy ze złotem, bielą, czernią, srebrem i miedzią, jednak nie powinno się ograniczać tylko do tej stosunkowo ubogiej palety barw. Postaw na kontrasty. Pokryj ściany kolorem beżowym, ale tylko trzy, jedną zaakcentuj paryskim błękitem lub głębokim indygo. W centrum niech stanie kobaltowa sofa, a na suficie zawiśnie miedziana lampa ozdobiona kryształami. Nie powinno również zabraknąć bogato zdobionych zasłon w oknach i ozdobnych poduszek z frędzlami. W nowoczesnym salonie w stylu glamour nie unikamy też roślin, np. w czarno-złotych donicach.
Pikowane sofy i ludwikowskie szezlongi
W żadnym innym stylu tak wyraźnie jak w glamur nie akcentuje swojej obecności duch hrabiego Chesterfielda Philipa Dormera Stanhope, który żył w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku. To idealne miejsce na pikowane sofy z masywnymi zaokrąglonymi podłokietnikami, niskim siedziskiem, miękkimi poduszkami i drewnianymi, rzeźbionymi nóżkami. Szlachetne plusze i kolory inspirowane mieniącymi się blaskiem mocnymi kolorami jeszcze mocniej podkreślają ważną rolę sofy w salonie w stylu glamour. Pięknie prezentować się będzie ustawiona w centralnej strefie pokoju w towarzystwie stołu ze szklanym blatem i metalową konstrukcją oraz lampy z dużym, materiałowym abażurem. W stylu glamour doskonale odnajdują się francuskie szezlongi, meble obite dekoracyjną tkaniną, z rzeźbionymi nóżkami i masywnym oparciem. Są wyprofilowane w taki sposób, aby zapewnić niepowtarzalną wygodę podczas odpoczynku. Szezlong może być dla Ciebie inspiracją do zaaranżowania kącika relaksu w swoim salonie, w którym nie może zabraknąć również lampy, domowej mini biblioteczki, ciepłego koca i dekoracyjnych poduszek, które kontrastować się będą z kolorem tkaniny mebla. Salon urządzony w stylu glamour trzeba jeszcze dopieścić dodatkami. Na ścianach pięknie prezentować się będą duże lustra w złotych ramach, na suficie kryształowe żyrandole, a na półkach i szafkach stylowe świeczniki, szklane wazony i dekoracje w kolorze złota, miedzi i srebra. Tak okraszone blaskiem wnętrze emanować się będzie charyzmatyczną elegancją. W salonie wnętrz glamour żyje duch przeszłości, który dekoruje współczesne wnętrza blaskiem, rozjaśnia je złotem i nadaje im dobrego smaku mocnymi akcentami kolorystycznymi szlachetnych kamieni. To tutaj swoje miejsce znalazły sofy Chesterfield, wygodne szezlongi, kryształowe żyrandole pojawiające się w przyszłości na salach balowych i stoliki kawowe o biżuteryjnym charakterze. Czy takie wnętrze trafia w Twoje gusta?